Изкуство Емил Янев: Културата не е като дейностите на пазара

Емил Янев: Културата не е като дейностите на пазара

- Реклама -

Носител на Голямата награда „Сирак Скитник“ за 2022 година е Емил Янев за предаването „Трамвай по желание“. В присъствието на генералния директор на БНР Милен Митев, вицепрепрезидента на България Илиана Йотова и на столичния кмет Йорданка Фандъкова БНР даде годишните си награди.

“В моите очи и уши радиото звучи прекрасно, както винаги е било. Аз имам някаква странна и необяснима слабост към радиото, която се прояви чак в последните петнайсет години в работата ми като журналист“, казва носителят на Голямата награда „Сирак Скитник“ за 2022 година в ефира на предаването “Нашият ден“.

“В предишното си битие бях пишещ журналист, но една среща с Юлия Гигова промени хода на нещата. Ние с моя приятел и колега Кин Стоянов започнахме още с реставрирането на Радио София да правим няколко формата. Нашият екип, екип “Инфохолици“, както го наричаме ние, не е наследил готови предавания, а създадохме оригинални формати като – “Часът на инфохолиците“, “Риалити роман“, като “Различният до мен“, което е предаване за хора с увреждания, а също и като “Софийският тебеширен кръг“, посочва още той и подчертава:

“Това е вече четвърти “Сирак Скитник“ за тези формати. Три от тях се сдобиха с наградата още преди повече от 10 години. “Трамвай по желание“, както и другите изброени предавания, са 100% собственост на БНР“, посочва още той.

“Аз лично не съм кандидатствал за тази награда, а номинацията ми е издигната от възможно най-вътрешната структура на БНР, “Архивният фонд“ и нейния директор Тони Митов.

Това е така, защото много голяма част от предаванията на “Трамвай по желание“ между 2007 и 2014 г. влизаха в Златния фонд на БНР. Това се случваше поради тяхната подчертана значимост, което беше обществена оценка, а не моя, а и поради характера на гостите, които влизаха в предаването.

Последните си интервюта в “Трамвай по желание“ дадоха хора от калибъра на Тодор Колев, на Коста Цонев на Петър Гюзелев и редица други. Това бяха интервюта буквално седмици преди кончината им“, казва още той.

“Оцеляването на културата и на тези, които я създават, е проблем, който трябва да се контролира от държавата, от нацията, даже от обществото, за да може и тези, които не искат да носят икономическата си независимост, а имат качества, да могат да ги развият. Така е в цял свят. Културата не е като дейностите на пазара“, казва още Янев в интервю за БНР.

Източник: БНР

Последни новини

Започва 50-ият Софийски международен панаир на книгата

Днес, 5 декември, ще бъде даден официален старт на 50-ото юбилейно издание на Софийския международен панаир на...

„Авиньонски квинтет“ от Лорънс Дърел за първи път на български език

На 24 ноември, за първи път на български език, излиза последното голямо произведение на Лорънс Дърел, цикълът...

100 години от рождението на Итало Калвино: „Ако пътник в зимна нощ“

„Развих най-пълно идеята си за „апокрифните“ романи – уж написани от автор, който не съм аз и...

„Докъде се издигаме в мрака“ от Секуоя Нагамацу (откъс)

От погребални небостъргачи през хотели за мъртъвци до междузвездни кораби – романът „Докъде се издигаме в мрака“...
- Реклама -
- Реклама -