Сдружение „Българска асоциация за туризъм“ проведе трета кръгла маса по проект „София – предпочитана туристическа дестинация“, изпълняван в партньорство със Столична община – район Овча купел, финансиран от Програма “Европа” 2024 на Столична община. Темата на срещата беше „Обединение на туризма в София, и ролята на държава,община, неправителствения сектор, бизнеса и академичната общност".
Участници в дискусията бяха представители от Българска асоциация за туризъм, УНСС, Столична община, ОП Туризъм, организатори на едни от най-големите събития в страната и представители от туристическата индустрия. Специални гости на кръглата маса бяха заместник-министърът на туризма г-н Павлин Петров, заместник-министърът на образованието и науката г-жа Таня Михайлова, заместник-кметът на София г-н Никола Барбутов, г-н Николай Ванчев от МВнР, г-н Стефан Иванов от МВР, г-жа Жаклин Бойчева експерт към Министерството на Младежта и спорта, г-н Антон Пенев директорна общинскопредприятие" Туризъм" при СО както г-н Ричард Алибегов председател на БАЗ, представители на БТС и други неправителствени организации от сектор туризъм.
Събитието откри председателя на БАТ адвокат Ивелин Кичуков след което даде думата за кратко привествие на заместник-министърът на туризма г-н Павлин Петров.
В търсене на по-достъпен туризъм и устойчиво развитие в сектора, бяха обсъдени редица възможности, които включват засилено сътрудничество и конкретни действия за подобрение на услугите. С фокус върху интегриран подход, обхващащ държавни институции, неправителствени организации, академичната общност и бизнеса, се работи за нови стратегии, насочени към актуализиране на нормативната база и облекчаване на административните пречки. Ето ключовите точки на обсъждането:
1. Сътрудничество между различните структури
Важен акцент беше поставен върху необходимостта от ефективно взаимодействие между държавните институции, неправителствените организации и представителите на академичната общност и бизнеса. Целта е създаване на обединен фронт за развитието на по-достъпен туризъм чрез подобряване на координацията и насърчаване на инициативи, които да направят сектора по-привлекателен и достъпен както за местни, така и за чуждестранни туристи.
2. Намаляване на административната тежест и актуализация на нормативните уредби
Дискутирани бяха конкретни идеи за облекчаване на административната тежест върху туристическия сектор. Много от съществуващите нормативни уредби са остарели и не отговарят на съвременните нужди на туристическата индустрия. За да се преодолеят тези пречки, е необходимо осъвременяване на законодателната рамка, което би позволило по-гъвкаво и адекватно адаптиране към променящата се туристическа среда.
3. По-добра координация между община и летище София
Един от обсъжданите въпроси беше подобряването на координацията между местните власти и летищата, което ще улесни информираността на пристигащите туристи. По-добре координираните усилия и работа по нови линии и маршрути биха могли да създадат повече възможности за привличане на туристи и да допринесат за повишаване на туристическия интерес към дестинацията.
4. Развитие на фестивалния и конгресния туризъм
Сред конкретните действия бяха предложени инициативи за развиване на фестивалния и конгресния туризъм, като същевременно се насърчава популяризирането на културния, историческия, балнео, СПА и уелнес туризма. Създаването на повече културни и развлекателни събития ще привлича разнообразна публика и ще подпомогне икономиката на регионите, а конгресният туризъм ще привлече професионални общности и бизнес посетители.
Обсъжданите инициативи дават нови насоки за развитие на туризма в страната и са стъпка към създаването на устойчив и достъпен туристически сектор, който да отговаря на съвременните изисквания и да насърчава растежа на икономиката.