Човек вижда нещата по по-страшен начин, когато седне в министерския стол - това коментира бившият служебен министър на културата Найден Тодоров в БНТ "Денят започва". Това, което прави цялото нещо страшно не е, че има нершими проблеми, а че те са прекалено много и човек не знае откъде да започне. Откъдето и да започнеш, останалите питат - а защо не започна от нас.
Проблемите в културата са трупани с десетилетия и един от тях е финансирането, но той не е основен. Според Тодоров със сега наличните средства може да се създаде "псевдонормалност", ако те се разпределят по различен начин. Не пожела обаче да коментира как трябва да се разпределят, защото това е политически въпрос.
Смятам, че всяка една система може да работи, стига хората, които работят в нея, да я разбират и да искат тя да бъде приложена правилно.
Гневът на артистите е основателен, коментира Тодоров, но определи намерението им за протест под формата на "седмица без култура" като прострелване в крака, тъй като сценичните изкуства работят на делегиран бюджет, т.е. финансирането на държавата се получава, а спрямо приходите от публика. Когато се обяви седмица без култура, хората, от които зависят средствата, ще намалят субсидията, артистите ще получат по-малко пари, а публиката ще остане без култура, посочи Тодоров.
Според Найден Тодоров големият проблем е, че хората от всички сфери на културата в България са не повече от 10 000 души, за които малцина се интересуват.